Δευτέρα 19 Νοεμβρίου 2012

Προσπάθησαν, αλλά δεν τα κατάφεραν να φύγουν με το διπλό

Το συγκρότημα του Γιώργου Γεώργαινα πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή εμφάνιση, αλλά η αστοχία στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, απέβη μοιραία, με αποτέλεσμα ο Μακεδονικός να πάρει τη νίκη με 20-17.

Ο ΑΡΗΣ ήταν μπροστά στο σκορ στο δεκάλεπτο με 5-4 και όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι βρίσκονταν υπό τον έλεγχο της ομάδας μας. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά, με αποτέλεσμα να πάρουν το προβάδισμα στο πρώτο μισό του αγώνα με 12-10.
Ο Μακεδονικός στο 40ο λεπτό, φάνηκε να παίρνει ένα προβάδισμα ασφαλείας στο σκορ με τέσσερα τέρματα, 16-12, αλλά η αντίδραση των κοριτσιών του ΑΡΗ ήρθε γρήγορα, μειώνοντας τη διαφορά στο ένα τέρμα, 16-15, στο 43ο λεπτό.
Το παιχνίδι για τον ΑΡΗ κρίθηκε στο «νεκρό» διάστημα από το 46ο ως το 55ο λεπτό, όπου η ομάδα μας δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την αναποτελεσματικότητα του Μακεδονικού, επιθετικά. Να τονίσουμε, ότι η τερματοφύλακας της ομάδας μας, Στέλλα Αργυροπούλου, ήταν αυτή, που με τις αποκρούσεις της κατάφερε να κρατήσει τον ΑΡΗ κοντά στο σκορ.
Δύο λεπτά πριν το τέλος, η διαφορά έφτασε στο ένα τέρμα,18-17, αλλά δυστυχώς, οι παίκτριες του Μακεδονικού εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά κενά και με δύο τέρματα, διαμόρφωσαν το τελικό 20-17.

ΑΣ Μακεδονικός – ΑΣ ΑΡΗΣ  20-17
Δεκάλεπτα: 4-5, 9-7, 12-10, 16-12, 17-15, 20-17
Δίλεπτα: 3 - 2
Διαιτητές: Κατσίκης, Μιχαηλίδης
Πέναλτι: 1/2, 2/4
ΑΡΗΣ (Γεώργαινας): Γιουβαλάκη, Καλαμπόκη, Κώττα Ν. 6, Τσομπανίδου 6, Κώττα Ευαγ. , Λάμπρου, Καρσανίδου 2, Μπριάζα, Αργυροπούλου, Βογιατζή, Κοκτσίδου 3.