Τρίτη 22 Σεπτεμβρίου 2009

Ιδανικοί αυτόχειρες....

Δυστυχώς τα κορίτσια του Βασίλη Σκανδάλη δεν κατάφεραν να ξεκινήσουν νικηφόρα την νέα αγωνιστική περίοδο, αφού έχασαν από τον Αρίωνα στην Πτολεμαίδα με 27-26.

Ουσιαστικά όπως τέλειωσε η περσινή χρονιά έτσι άρχισε και η φετινή. Τότε τον Μάιο ήταν το τέρμα των Γιαννιτσών 5΄΄ πριν τη λήξη, τώρα ένα πέναλτι 15΄΄.

Το παιχνίδι κάλλιστα μπορεί να χαρακτηριστεί «αυτοκτονία» για της παίκτριές μας, αφού αν και προηγήθηκαν με 3 και με 4 τέρματα στο ημίχρονο και στις αρχές του δευτέρου, η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης, οδήγησε σε επιπόλαιες δίλεπτες αποβολές (τρεις συνεχόμενες μεταξύ 40ου και 45ου λεπτού), που έδωσαν την ευκαιρία στη γηπεδούχο ομάδα να ανακάμψει και να φύγει μπροστά αυτή με 4 τέρματα.

Η ύστατη προσπάθεια για επανάκαμψη έγινε και η ισοφάριση ήρθε στα 45΄΄ πριν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση, όμως, έγινε το πέναλτι, που προαναφέραμε και ήρθε έτσι η ήττα με 27-26.

Να σημειώσουμε βέβαια και ένα αρνητικό στατιστικό, που ήταν και μοιραίο, την αστοχία από τη γραμμή των 7 μέτρων, όπου είχαμε μόνο 3 εύστοχα σουτ (!!!) σε 8 προσπάθειες.