Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2011

Πρώτη νίκη με 30-17 επί του Απόλλωνα Σταυρούπολης

Την πρώτη της νίκη πέτυχε η ομάδα μας, επικρατώντας του Απόλλωνα Σταυρούπολης στο Μίκρα 3 με 30-17.
Οι «κίτρινες» είχαν ένα εύκολο απόγευμα στην έδρα τους, διατηρώντας τον έλεγχο καθʼ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Από την αρχή τα κορίτσια μας πήραν προβάδισμα στο σκορ με 8-2 στο 8ο λεπτό και 12-5 στο 20ο λεπτό. Εκεί, είχαμε μια "κοιλιά" στην απόδοση της ομάδας μας, κάτι που οφείλεται στα δύο διαδοχικά δίλεπτα, που πήραν η Κώττα Ευαγ. και η Γιουβαλάκη, αφήνοντας την ομάδα να αγωνίζεται για 3 περίπου λεπτά με αριθμητικό μειονέκτημα. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν τα κορίτσια των φιλοξενούμενων και μείωσαν σε 12-9, στο 27ο λεπτό.

Το ημίχρονο έκλεισε με τον ΑΡΗ προηγούμενο με 14-9. Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η ομάδα μας επικράτησε ολοκληρωτικά από τα πρώτα λεπτά, αποκτώντας μια διαφορά ασφαλείας, η οποία ολοένα και μεγάλωνε. Στο 56ο λεπτό είχαμε τη μέγιστη διαφορά, +13, με το σκορ να είναι 27-14. Στο 57:55, αποβλήθηκε η Γιουβαλάκηγ με 3 δίλεπτα. Το τελικό σκορ, που έφερε και την πρώτη νίκη, ήταν το 30-17.

Τα δεκάλεπτα: 8-3, 12-5, 14-9 (ημίχρονο), 19-11, 22-13, 30-17.

Δίλεπτα: 6 - 7

Πέναλτι: 2/3 - 3/4

Διαιτητές: Δεληγιαννίδης, Νάσκος.

ΑΡΗΣ: Κώττα Ν. 7, Χαμοσφακίδου 2, Τσομπανίδου 7, Κοκτσίδου 5, Παρτάλη 1, Κώττα Ευαγ. 3, Βογιατζή 3, Καλαμπόκη, Ιγιάγκμπορ, Καργοπούλου, Αργυροπούλου, Γιουβαλάκη 2.