Κυριακή 30 Νοεμβρίου 2014

Νίκη και επί της Ν.Ελβετίας

Την τρίτη της σερί νίκη πέτυχε η ομάδα μας, το απόγευμα της Κυριακής, επικρατώντας της Ν.Ελβετίας με 21-13, εκτός έδρας, στο ΔΑΚ Πυλαίας.

Σε ένα ακόμα παιχνίδι, το στοιχείο της αυτοσυγκέντρωσης στα κρίσιμα σημεία ήταν αυτό, που έδωσε τη νίκη.

Το παιχνίδι, φάνηκε να είναι εύκολο, αφού το συγκρότημα του Ευθύμη Πιπελίδη, πήρε γρήγορα προβάδισμα στο σκορ, το οποίο έφτασε στο +6(2-8), με τη συμπλήρωση του εικοσαλέπτου.

Σε εκείνο το σημείο, έχουμε μια αντεπίθεση διαρκείας από τις γηπεδούχες, που σε συνδυασμό με την αστοχία στην επίθεση των κοριτσιών του ΑΡΗ (δύο χαμένα πέναλτι), έφεραν το σκορ στο 8-9, με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Η Ν.Ελβετία, άντεξε ως το 35ο λεπτό (9-10). Από κει και πέρα, η βελτίωση στην άμυνα και η αποτελεσματικότητα στην επίθεση, «άνοιξαν» τη διαφορά για τον ΑΡΗ, με αποτέλεσμα να αποκτηθεί μια διαφορά ασφαλείας(+5), 11-16 στο 45ο λεπτό, η οποία διατηρήθηκε ως το τέλος.

Επόμενος αντίπαλος, η ομάδα του Απόλλωνα Σταυρούπολης, την Κυριακή 7/12, στο Μίκρα 3 στις 21:00.

Ν.Ελβετία - ΑΡΗΣ 13-21

Τα δεκάλεπτα: 1-4, 2-8, 8-9 (ημχ), 9-12, 12-16, 13-21.

Διαιτητές:  Κατσίκης - Γράψας