Δευτέρα 14 Νοεμβρίου 2016

Νίκη στην πρεμιέρα με 26-15 επί του Ορφέα Κατερίνης

Νίκη στην πρεμιέρα της Α2 γυναικών για το συγκρότημα του Ευθύμη Πιπελίδη, επί του Ορφέα Κατερίνης, με 26-15.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΑΡΗ να είναι μεν συνεχώς μπροστά στο σκορ, αλλά να μη μπορεί να ξεφύγει, λόγω της δυστοκίας στην επίθεση και της «χαλαρής» άμυνας. Έτσι, μέχρι το πρώτο μισό του ημιχρόνου, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με 5-3. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, υπήρξε σαφής βελτίωση στην επίθεση, με το ημίχρονο να τελειώνει 12-8, υπέρ του ΑΡΗ.

Στο δεύτερο μέρος είχαμε τα ίδια ακριβώς στοιχεία με την αρχή του αγώνα. Έλλειψη συγκέντρωσης τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση (4 δοκάρια…, δύο χαμένα πέναλτυ), με αποτέλεσμα στο 40ο λεπτό, το σκορ να είναι στο 14-11.

Στα επόμενα, δέκα λεπτά, η εικόνα των κοριτσιών του ΑΡΗ, ήταν τελείως διαφορετική, με αποτέλεσμα να «χτιστεί» μια διαφορά ασφαλείας 7 τερμάτων (19-12), που έκανε τα τελευταία δέκα λεπτά να μοιάζουν διαδικαστικού χαρακτήρα.
Αυτό που κρατάμε από το σημερινό αγώνα είναι η νίκη, αφού πάντα οι πρεμιέρες κρύβουν εκπλήξεις. Επόμενος αντίπαλος ο «Απόλλων» Σταυρούπολης εκτός έδρας.

ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΟΡΦΕΑΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 26-15

Δεκάλεπτα: 3-2, 8-4, 12-8, 14-11, 19-12, 26-15
Διαιτητές: Γράψας – Στεφανίδης